Chipciu, după victoria cu Lituania – Nu e uşor să câştigi pe un teren sintetic pe care adversarul e obişnuit să joace

Fotbalistul echipei naţionale a României, Alexandru Chipciu, autorul unui gol în victoria cu 2-1 din deplasare cu Lituania în Liga Naţiunilor, a declarat, joi seara, că nu e uşor să câştigi pe un teren sintetic precum cel de la Vilnius pe care adversarii sunt obişnuiţi să joace.

"Nu m-am gândit când am înscris ultimul gol pentru echipa naţională, nu m-a interesat acest lucru. A fost un meci greu, eram sigur de asta pentru că am mai avut experienţa terenului sintetic în Kazahstan şi în Insulele Feroe. Nu e uşor să câştigi pe un teren sintetic pe care adversarul e obişnuit să joace. Ne-a fost teamă că nu vom câştiga pentru că mai erau câteva minute de joc. Dar şansa a fost de partea noastră şi am înscris (n.r. – în minutul 94). Până la urmă e frumoasă victoria în ultimele minute.Îmi pare rău că am luat galben şi nu voi putea juca împotriva Serbiei unde cred că va fi un meci…