Maxim – Am avut puţin noroc în ultimele minute, dar am venit în Lituania doar cu gândul la victorie

Fotbalistul Alexandru Maxim, autorul golului victoriei echipei naţionale a României în meciul cu Lituania din Liga Naţiunilor, a declarat, joi seara, că el şi colegii săi au avut noroc în prelungirile partidei, dar a precizat că au venit la Vilnius doar cu gândul la victorie.

"Sunt fericit pentru victorie. Era foarte important pentru noi acest meci cu Lituania. Acum putem merge la Bucureşti cu 3 puncte în buzunar şi să jucăm cu Serbia pentru primul loc în grupă. Teamă nu ne-a fost că nu vom câştiga, toţi eram foarte montaţi. Ştiam că va fi dificil şi trebuie să recunoaştem că nu am jucat cum ne-am dorit. Pentru că toată lumea şi-ar fi dorit să facem 2-0 şi să închidem meciul mai repede pentru a nu mai avea emoţiile din final. Nu căutăm scuze precum terenul sintetic. Important e că am rămas concentraţi până în final. Am avut puţin noroc în ultimele minute, dar noi am venit aici…